INFORMACJE

BĄDŹ BEZPIECZNY W SIECI!

           Korzystanie z Internetu ma swoje nieocenione zalety, ale należy pamiętać, że nie jest wolne od zagrożeń.

Najczęstsze zagrożenia w Internecie to:

CYBERPRZEMOC- czyli zagrożenie polegające na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie, czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie, przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej poczucie upokorzenia i bezradności.

UZALEŻNIENIE - czyli zbyt długie korzystanie z komputera/ smartfona.

NIEBEZPIECZNE TREŚCI

KRADZIEŻ DANYCH OSOBOWYCH

WŁAMANIA KOMPUTEROWE

ZAGROŻENIA TECHNICZNE (WIRUSY) - czyli programy mające, w założeniu ich autora, uszkodzić  komputer. Mogą one skasować dane, wyłączyć komputer, odgrywać niepożądane dźwięki, spowodować wolniejszą pracę komputera, kraść informacje znajdujące się na dysku.

WYŁUDZANIE POUFNYCH INFORMACJI

            Każdy użytkownik Internetu jest narażony na wszystkie wymienione wyżej zagrożenia dlatego trzeba przestrzegać ważnych zasad, które mogą nas przed nimi uchronić:

 1. Chroń swoje dane - jeśli nie musisz podawać swoich danych prywatnych — nie rób tego. Im mniej informacji o tobie jest w sieci, tym jesteś bezpieczniejszy.
 2. Nie klikaj w linki bez sprawdzenia czy pochodzą z pewnego źródła. Sprawdzaj, czy łączysz się bezpiecznie (przez połączenie https://).Bezpieczne połączenia oznacza się za pomocą zielonego zaznaczenia lub kłódeczki koło paska adresu. Czasem występuje problem z bezpieczeństwem połączenia i pojawiają się ostrzeżenia o błędach certyfikatu. Nie ignoruj ich, zwłaszcza jeśli witryna nie jest godna zaufania lub wcześniej nie pojawiał się na niej błąd.
 3. Z nikim nie dziel się informacją na temat Twoich haseł.
 4. Ustaw „silne” hasła.Ważne, aby twoje hasła były jak najdłuższe. Miej wiele haseł i czasem je zmieniaj.
 5. Jeśli szukasz jakiegoś rozwiązania w sieci – pamiętaj, korzystaj jedynie z zaufanych źródeł wiedzy.
 6. Gdy używasz komputera, smartfona, tabletu poza domem i inne osoby mają do niego dostęp pamiętaj ustawić hasło i każdorazowo blokować ekran, gdy odkładasz swoje urządzenie.
 7. Zastanów się co prezentujesz w sieci – publikując w Internecie pokazujesz kim jesteś. Nie publikuj niczego co mogłoby Ci przynieść potem kłopoty.
 8. Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
 9. Pamiętaj o robieniu przerw – nie spędzać za dużo czasu przed smart fonem lub tabletem bez odpoczynku, gdyż zbyt długie korzystanie Internetu może szkodzić naszemu zdrowiu.
 10. Podczas posiłku trzeba odłożyć smartfon – wspólny posiłek to czas, w którym warto rozmawiać i poznawać się lepiej.
 11. Odpoczywaj też offline – pamiętaj, że istnieją inne możliwości spędzania wolnego czasu niż tylko z urządzeniem, spędzaj ten czas z rodziną i przyjaciółmi.
 12. W sytuacji, gdy ktoś do Ciebie zadzwoni lub napisze, pamiętaj – to od Ciebie zależy czy w danym momencie odpowiesz. To Ty kontrolujesz urządzenia a nie odwrotnie.

 

Źródła: www.akademia.nask.pl, www.saferinternet.pl, https://edukacjamedialna.edu.pl/