INFORMACJE

Poniżej zamieszczono przydatne strony, aplikacje i programy, które można wykorzystać  do pracy zdalnej. Znajdują się tu zarówno materiały dla nauczycieli - narzędzia TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej), jak i propozycje spędzania wolnego czasu dla uczniów. Materiały wybrano z listy zamieszczonej w kwartalniku „Biblioteka – Centrum Informacji”.

Darmowe strony, programy, aplikacje

 1. https://pixabay.com/pl/
  Serwis do udostępniania zdjęć, ilustracji, grafiki wektorowej i materiałów filmowych. Zasoby można wykorzystać w dowolnym celu, gdyż są udostępnione na Licencji Pixabay, pozwalającej na użycie ich bez pytania i bez przypisywania autorstwa, nawet w celach komercyjnych. Serwis można przeszukiwać wybierając jedną z kilkunastu kategorii tematycznych, po kolorach dominujących w zdjęciach, układzie horyzontalnym lub pionowym, typie grafiki wektorowej lub zdjęć. Do Pixabay można dołączyć również jako autor/autorka, aby udostępniać w ten sposób własne zdjęcia.
 2. https://www.minstructor.pl/
  pl (wcześniej minstructor) to narzędzie dla nauczycieli do tworzenia własnych zasobów interaktywnych. Umożliwia tworzenie prezentacji/lekcji multimedialnych z różnorodną zawartością, np. teksty, pliki wideo, zdjęcia, dźwięki i animacje. Przede wszystkim jednak pozwala na tworzenie różnorodnych ćwiczeń interaktywnych, m. in.: puzzle, łączenie odpowiedzi, wypełnianie pól, zadania typu „przeciągnij i upuść”, układanie odpowiedzi we właściwej kolejności, krzyżówki i wiele innych. Posiada bogate repozytorium zasobów i lekcji – do wykorzystania i modyfikacji za darmo. Wszystkie stworzone materiały można uruchomić na tablicach multimedialnych, tabletach, komputerach stacjonarnych i laptopach oraz smartfonach (niezależnie od systemu operacyjnego).
 3. https://www.randomlists.com/
  Strona umożliwiająca automatyczny podział uczniów na grupy. Wystarczy wpisać imiona (nazwy) uczniów, wybrać liczbę grup i wydać polecenie wygenerowania grup.
 4. https://literat.ug.edu.pl/
  Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej  została  zrealizowana  przez  Uniwersytet Gdański  w  ramach  projektu  UNESCO  "Biblioteka  Wirtualna  Klasycznych Tekstów Literatury Świata".  Zawiera  znaczące  utwory  literatury polskiej  wolne  od  praw  autorskich i jest dostępna  bez ograniczeń dla celów naukowych, dydaktycznych i edukacyjnych. Poszczególne teksty utworów literackich prezentowane są w całości. Użytkownik znajdzie tu alfabetyczny indeks  autorów,  tytuły  w  porządku  chronologicznym, noty  biograficzne,  ilustracje  z zakresu literatury i kultury.
 5. https://www.toonytool.com/
  ToonyTool.com to darmowy internetowy kreator kreskówek i narzędzie do tworzenia krótkich scenek komiksowych, memów. Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze i nie wymaga rejestracji. Podczas tworzenia historyjek użytkownik może skorzystać z: teł, postaci, chmurek z tekstem, rekwizytów udostępnionych w programie lub z obrazów własnych, zapisanych na dysku komputera. Gotową pracę można wydrukować, pobrać w formacie JPG, udostępnić w serwisach społecznościowych (Facebook, Twitter, Google+), wysłać e-mailem.
 1. https://getavataaars.com/
  Prosta strona internetowa pozwalająca na stworzenie avatara. Po wygenerowaniu losowego awatara można zmieniać wygląd postaci, dodawać i usuwać poszczególne elementy, jak okulary, włosy, kolor skóry czy ubranie. Obraz można pobrać w formacie PNG, SVG, a także wygenerować kod embed do osadzenia na stronie internetowej lub blogu.
 2. https://illustoon.com/
  Serwis zawierający bogaty zbiór darmowych clipartów, pogrupowanych w kilka kategotii, np. edukacja, sport, zwierzęta, do pobrania na dysk komputera w formacie PNG
 3. http://www.keacoloringbook.com/
  Program dla dzieci służący do kolorowania obrazków w formie szkiców, a także tworzenia rysunków własnych. Umożliwia np. wybór palety kolorów, wielkości pędzla, ołówka, szybkie czyszczenie narysowanego obrazka. Gotowy obrazek można zapisać w formacie GIF oraz wydrukować. Program na czas korzystania z niego zmienia rozdzielczość ekranu na 800 x 600pikseli. Dostępny dla systemu Windows, Android, istnieje także wersja na przeglądarkę.
 4. http://www.tuxpaint.org/
  Program graficzny na licencji Open Source zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku 3-12 lat. Umożliwia rysowanie, tworzenie figur, stosowanie stempli oraz używanie prostych efektów specjalnych. Duże, przejrzyste przyciski funkcyjne pozwalają w krótkim czasie poznać i opanować wszystkie możliwości programu. Dodatkową atrakcją są zabawne dźwięki, które towarzyszą pracy z narzędziami oraz galeria obrazków do kolorowania. Obrazki zapisują się w wirtualnej galerii, można je też wydrukować. 
  Tux Paint działa na systemach MacOS (10.7 i nowszych), Windows (Windows95 do Windows 10), Linux, Android i innych systemach. Dostępna jest także nieoficjalna wersja Apple iOS (iPhone / iPad).
 5. http://www.naukadladzieci.net/programy/4-maly-malarz
  Darmowy polski program do malowania dla dzieci. Posiada przejrzysty i bajkowy wygląd, jest prosty w obsłudze, ma wiele ciekawych opcji, jak np. duży zbiór najlepszy pędzli czy kolorowych pieczątek. Program daje możliwość konwersji grafiki na kolorowankę, którą można pokolorować lub wydrukować. Obsługuje najpopularniejsze formaty graficzne: BMP, JPG, GIF i PNG. Aplikacja gotowa jest do użycia tuż po jej pobraniu, bez konieczności instalacji na komputerze. Główną jej wadą jest brak wbudowanych kolorowanek, wymagane jest ich uprzednie pobranie z internetu. Gotowe prace można zapisać na dysku lub wydrukować bezpośrednio z poziomu programu.
 6. https://www.youtube.com/channel/UC7FmltMi6BQx8-yIchwoH2w/videos
  Kanał w serwisie YouTube zawierający streszczenia i opracowania lektur omawianych na wszystkich etapach edukacyjnych.
 7. https://www.dzwonek.pl/
  Każdy z użytkowników tej platformy może korzystać z darmowych i płatnych e-podręczników oraz interaktywnych ćwiczeń proponowanych przez różnych wydawców. Nauczyciel może tworzyć społeczności i zapraszać do nich uczniów lub innych nauczycieli. Może tworzyć własne zbiory materiałów w postaci kolekcji, składających się z darmowych e-podręczników dostępnych na platformie, stron internetowych oraz własnych zasobów: plików PDF, nagrań dźwiękowych czy wideo, a potem udostępniać je wybranym osobom. Platforma jest zintegrowana z eKreda.pl.
 8. https://www.youtube.com/user/akademialektur/playlists
  Kanał w serwisie YouTube zawierający omówienia lektur szkolnych, które pozwolą przypomnieć uczniom najistotniejsze wątki, postacie i zagadnienia.
 9. https://www.youtube.com/channel/UCJYqyi1HrPZ0B8X0R_xbJew/playlists
  Kanał w serwisie YouTube prezentujący treści  z języka polskiego w oparciu o podstawę programową, obowiązującą uczniów klas siódmych i ósmych oraz omówienie lektur szkolnych.
 10. https://www.youtube.com/channel/UCZDi5aTYgGoi1Snmq-uoDeA/playlists
  Kanał w serwisie YouTube z darmowymi lekcjami wideo z matematyki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
 11. http://writecomics.com/
  Prosty generator online do tworzenia zabawnych komiksów. Jest bardzo intuicyjny, nie wymaga rejestracji, posiada polskie czcionki. Umożliwia tworzenie komiksu tylko z wykorzystaniem grafiki dołączonej przez producenta. Nie ma możliwości wykonywania własnych postaci i dołączania własnych zdjęć czy rysunków. Po opublikowaniu wykonanego komiksu można pobrać do niego link.
 12. https://www.storyjumper.com/book/read/14318182/532e0446a7ea6#page/14
  Aplikacja online umożliwiająca tworzenie i udostępnianie e-książeczek. Ma bogatą bibliotekę elementów graficznych (postacie, rekwizyty, tła), pozwala też na wykorzystanie obrazów własnych. Do książeczki można dodać tekst, a nawet nagrać narrację do przedstawianej historii. Można zaprosić inną osobę do współpracy i wspólnego tworzenia książeczki, wykorzystując adres e-mail. Jeśli założone zostanie konto nauczyciela, można założyć wirtualną klasę i pracować w niej z uczniami. Po zakończeniu pracy można pobrać link do książeczki, kod embed, a także opublikować ją w serwisach spełecznościowych FB i Twitter
 13. https://polona.pl/
  Jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. W Polonie można znaleźć najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii. Są tu obiekty reprezentujące cały przekrój dziedzin i epok: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.
 14. https://ninateca.pl/edu
  NINATEKA to unikalny zasób archiwalnych materiałów audiowizualnych: rejestracji spektakli teatralnych i operowych, koncertów, dokumentów, reportaży, animacji, filmów eksperymentalnych, które mogą stanowić ciekawe uzupełnienie lekcji. Nauczyciele i uczniowie mogą założyć konto EDU i bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w NINATECE EDU. Nauczyciele dodatkowo zyskują również dostęp do scenariuszy lekcji, które ułatwią prowadzenie lekcji
 15. https://quizizz.com/
  Popularny program do przygotowywania quizów, sprawdzania zdobytej wiedzy i bieżącej analizy uzyskanych efektów. Quizizz pozwala na skorzystanie z bogatej bazy testów przygotowanych przez innych nauczycieli oraz na ułożenie własnych. Dużą zaletą programu jest brak potrzeby wyświetlania pytań na ekranie projektora, więc każdy quiz można przeprowadzić również poza klasą szkolną.
  To program do tworzenia quizów i ankiet, który może być wykorzystywany szczególnie w młodszych klasach. Nie wymaga posiadania przez uczniów urządzeń mobilnych, a głosowania dokonuje się za pomocą dedykowanych kart z kodami QR, które można pobrać i wydrukować bezpośrednio z aplikacji. Karty są uniwersalne, więc raz pobrany zestaw można wykorzystać wielokrotnie.
 16. https://biblioteka.pl/aplikacja/98/Fundacja%20Katalyst%20Education
  Mapa Karier to interaktywne i darmowe narzędzie doradztwa zawodowego w szkole i można z niego korzystać bez konieczności rejestracji i logowania się. Dostępna jest w dwóch wersjach: Miasto Zawodów jest przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz Ścieżki Kariery - dla starszych dzieci i młodzieży. Na stronie opisanych jest około 600 zawodów.  Wszystkie opisy i rysunki zawodów w Mapie Karier są udostępniane na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0, co oznacza, że można je przerabiać, kopiować i używać ich zarówno w szkole, jak i poza nią pod warunkiem oznaczenia źródła, z którego pochodzą. Prawidłowe przypisanie autorstwa: Mapa Karier (mapakarier.org).
  Mapę Karier można wykorzystać na wiele sposobów, np. na godzinie wychowawczej, zajęciach z preorientacji zawodowej, orientacji zawodowej i doradztwa zawodowego, a nawet na lekcji przedmiotowej. Pomysły na lekcje znajdują się w dziale Pomysły na lekcje.
 17. https://lektury.gov.pl/
  Serwis zawiera wiele szkolnych lektur, przede wszystkim te dostępne w domenie publicznej, wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
 18. https://www.jamendo.com/start
  Pierwsza platforma umożliwiająca legalne i darmowe udostępnianie muzyki dowolnego artysty na licencji Creative Commons. Zawiera obszerny katalog zawierający ponad 500 tys. utworów udostępnionych przez 40 tys. artystów z ponad 150 krajów na świecie. Można słuchać całej muzyki za darmo i pobierać ją.