WYDARZENIA

 Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w Szkole Podstawowej nr 1 w Szczawie

W październiku biblioteka szkolna włączyła się, tradycyjnie już, w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym roku świętowanie miało następujący przebieg:Biblioteka przybrała odświętny wygląd – znalazły się tu uczniowskie prace plastyczne związane z biblioteką, plakaty promujące bibliotekę i czytelnictwo oraz w „ozdobnej szacie” cytaty sławnych ludzi na temat książki i czytania

* Przeprowadzono „Szkolne Wybory Książek” w celu ustalenia listy uczniowskich    bestsellerów.

Wyniki okazały się następujące:

Uczniowie klas 1-4

  1. J. Brzechwa „Akademia Pana Kleksa”
  2. M. Willems Seria „Swinka Malinka i słoń Leon”
  3. N. Berkane Seria „Misia Marysia”
  4. H. Weeb „Czarus, mały uciekinier”
  5. G. Delahaye Seria “Martynka”

Uczniowie klas 5-8

  1. H. Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”
  2. A. Maleszka Seria „Magiczne drzewo”
  3. L.M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
  4. C.S. Lewis Seria „Opowieści z Narnii”
  5. R. Kosik „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

* Przeprowadzono ankietę „Jakie książki czytali rodzice, dziadkowie i nauczyciele, gdy byli w naszym wieku?” Wyniki ankiety posłużyły zrobieniu wystawki pt. „Książka łączy pokolenia”, a uczniowie przekonali się, że utwory takie jak: baśnie klasyków, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „W pustyni i w puszczy”, czy „Dzieci z Bullerbyn” czytało  już kilka pokoleń i dalej cieszą się one ogromnym powodzeniem.

 

* W klasach I-III zorganizowano konkurs „Laurka dla biblioteki”, na który wpłynęło kilkanaście prac. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:

I – miejsca: Milena Cepielik, Łucja Gancarczyk, Jakub Dudyk

II – miejsca: Bogdan Wysopal, Mateusz Wysopal, Joanna Zasadnia

III – miejsca: Martyna Gluza, Mateusz Gluza, Magdalena Michalska

 

* Klasy I-III oraz oddziały przedszkolne wzięły udział w głośnym czytaniu, a następnie  rozwiązywali zadania i przeprowadzali eksperymenty związane z przeczytanym tekstem. Była też wspólna zabawa, taniec i słodki poczęstunek.

 

* Chętni uczniowie klas V i VI wzięli udział w akcji „Sleveface - ubierz się w książkę”. Jej efektem są wykonane zdjęcia.

     Dzięki obchodom MMBSz wzrosło zainteresowanie uczniów biblioteką, a wymiernym efektem jest widoczny wzrost czytelnictwa. Organizacja tak różnorodnych imprez czytelniczych pomaga tworzyć wizerunek biblioteki jako miejsca przyjaznego i interesującego.